Smolný víkend pre Maťa Homolu v Thajsku

28. august 19:15, Buriram, Thailand

Počas dvoch dní dokazoval Maťo Homola svoju výbornú rýchlosť, ktorá viedla k výbornej 5. pozícii na štarte prvých pretekov po kvalifikácii. Žiaľ, prvé preteky nedokončil kvôli technickým problémom a druhé došiel až na 10. mieste, keď ho z trate odstrelil Oriola a prepadol sa až na 16. miesto.

tcr-thailand-2016-mato-homola-race-6

Veľké nádeje, ktoré celý tím vkladal do Maťa Homolu sa žiaľ rozplynuli po tom, ako musel po poruche odstúpiť z prvých pretekov, do ktorých štartoval z 5. miesta. Horší štart, ktorý bol spôsobený technickým problémom spojky, znamenal, že sa Maťo prepadol v poradí o 2 miesta. Postupne začal zrýchľovať, no v 4. kole mu praskol unášač na prevodovke a musel odstúpiť. Našťastie sa mu podarilo prísť do boxov a začala sa naháňačka s časom.

tcr-thailand-2016-mato-homola-race-5

Tím čakala neľahká úloha, rozobrať a vymeniť, čo sa dá do konca pretekov, následne sa začalo Parc Fermé (uzavreté parkovisko po prvých pretekoch). To znamená, že nebolo možné sa auta ani dotknúť, aby Maťo nestratil žiadne pozície na štarte do druhých pretekov. Po otvorení Parc Fermé bolo 15 minút na dokončenie opravy a ešte prípadné zmeny v nastavení. Podarilo sa to stihnúť ešte 2 minúty pred uzatvorením Pit Lane a Maťo sa postavil bezpečne na štart druhých pretekov.

tcr-thailand-2016-mato-homola-race-2

Do nich štartoval zo 6. miesta. Žiaľ, štart opäť nebol ideálny, no medzi pretekmi nebol čas na odstránenie problému so spojkou a Maťo sa prepadol na 8. miesto. Zvádzal však silné boje s Oriolom a Kajaiom, no v druhom kole pri nájazde do poslednej zákruty ho Oriola zostrelil z trate, vďaka čomu Maťo prišiel až o 8 miest. Ešte ho predbehol aj Galiana a to dokonca pod žltými vlajkami a Safety Carom, ktorý na trať vyšiel po nehode Morbidelliho. Rovnako predbehol aj ďalších jazdcov, ktorí si svoju pozíciu vzali späť a po pretekoch boli potrestaní, zatiaľ čo Galiani nedostal žiaden trest. Maťo našťastie svoju pozíciu nebral, keďže to bol priveľký risk. Rovnako nepotrestaný ostal aj Oriolov skutok, za ktorý najviac pykal náš pretekár stratou veľa pozícií a poškodením auta.

tcr-thailand-2016-mato-homola-race-1

V zápätí sa Maťo snažil získať čo najviac pozícií späť, no zo 16. miesta to bolo fakt náročné a do cieľa došiel po tuhých bojoch na 10. mieste.

tcr-thailand-2016-mato-homola-race-3

„Bol to fakt ťažký víkend. Jeho prvá časť bola fajn, bol som naozaj rýchly. V tréningoch, ale aj v kvalifikácií som vždy patril do TOP 5. Avšak veľká smola je, keď sa veci obrátia voči mne. V prvých pretekoch to bola technika a v druhých neférová hra iného pretekára. Ešte horšie sú ťažko pochopiteľné rozhodnutia stewardov, keď masívny náraz od Oriolu do mňa na pravé dvere a následne vytlačenie z trate ostali nepovšimnuté. Rovnako ako jazdec, ktorý predbehne pod žltými vlajkami nedostane žiadny trest. Som sklamaný z týchto nekalých praktík a z agresívneho počínania niektorých jazdcov, čo je ďaleko sa hranicou férovosti. Máme však ešte 3 víkendy pred sebou a dosť bodov v hre, dám zo seba maximum, aby som ich získal čo najviac a priblížil sa späť k boju o titul v TCR.“

Najbližšie preteky sa budú konať v Singapure popri seriáli F1, 17.9.2016.

Záznam z pretekov si môžete pozrieť na YouTube kanáli TCR TV, prípadne na www.tcr-series.tv a zo záznamu na Sport 2 v nedeľu od 18:30.

Autor fotografií: B3 racing