Ďalšia z lekcií pre Maťa Homolu – Čína a víkend na okruhu Ningbo

Motoršport vie byť skutočne nevyspytateľný a slová raz si hore, raz si dole sa opäť raz potvrdili a na vlastnej koži si ich vyskúšal mladý slovenský pretekár, Maťo Homola. Ten sa v súčasnosti nachádza v najľudnatejšej krajine sveta, kam odcestoval začiatkom tohto týždňa na dva pretekárske víkendy seriálu FIA WTCR.

b798711f-1d8f-40fd-96f1-24d89f5f27ec

Prvý z nich, na okruhu Ningbo International Circuit začal v piatok voľnými tréningami. Už v nich sa ukázalo, že toto nebude trať pre Peugeoty a Maťo mal veľmi zlý pocit z výkonu auta. Preto tím pristúpil aj k výmene motora a kompletnej zmene nastavenia. I tak sa však nepodarilo nájsť potrebnú rýchlosť a oba Peugeoty 308 TCR tímu DG Sport Competition štartovali úplne zozadu, kedy strácal Maťo na jazdca pred sebou viac ako 0,4s.

AUTO - WTCR NINGBO - 2018

Napriek štartu z posledného radu a 24. miesta podarilo Maťovi dokončiť preteky na 17. pozícií, no s priveľkou stratou na jazdcov v prvej desiatke. “Nefunguje to. Bojujem s autom, trať je nesmierne náročná, technická, takmer sa tu nedá zajazdiť ideálne kolo. Ale páči sa mi, je to pre mňa veľká výzva. Musíme niečo s autom spraviť, nie je to dobré,” povedal Maťo po prvých pretekoch víkendu.

AUTO - WTCR NINGBO - 2018

Pred kvalifikáciou zmenili množstvo vecí na nastavení auta. Strata však bola menšia ako včera, no Maťo napriek tomu skončil na predposlednej kvalifikačnej priečke. Maťovi chýbala rýchlosť v strede zákruty a na nájazde, kde bojoval s nedotáčavosťou auta. Pred druhými pretekmi sa rozhodli auto opäť prekopať, čo nie je ideálne počas pretekárskeho víkendu. Ideálny scenár je, keď sa podarí trafiť úvodné nastavenie ešte počas voľných tréningov a následne sa už len dolaďuje. Toto však nefungovalo, tak museli zvoliť radikálnejšiu cestu, vrátane kompletnej zmeny pruženia a množstva ďalších vecí.

52 SHEDDEN Gordon, (gbr), Audi RS3 LMS TCR team Audi Sport Leopard Lukoil, action, 70 HOMOLA Mato, (svk), Peugeot 308 TCR team DG Sport Competition, action during the 2018 FIA WTCR World Touring Car cup of China, at Ningbo from September 28 to 30 - Photo Jean Michel Le Meur / DPPI

Druhé preteky sa Maťovi podarilo slušne si zapredbiehať, získal lepšie pretekové tempo, no napriek veľkej snahe sa prepracoval “len” na 16. miesto. Podobný scenár sa odohrával aj v ostatných pretekoch víkendu, s rozdielom, že Maťo došiel do cieľa až na 18. mieste. Auto výrazne lepšie poslúchalo, podarilo sa nastreliť nastavenie, ktoré Maťovi vyhovovalo, no žiaľ už nebol priestor na to potrebné “dolaďovanie”. “Nie som šťastný, sme v poslednej tretine štartového poľa. Tam sa určite nechcem pohybovať,” hovorí sklamaný Maťo a dodáva: “Verím, že mestský okruh Wuhan, ktorý nás čaká budúci víkend bude našim autám vyhovovať viac, podobne ako tomu bolo vo Vila Reale. Ďakujem všetkým za podporu, držte palce budúci víkend!”

Budúci víkend je na programe mestský okruh Wuhan, ktorý by mohol Peugeotom svedčať podstatne viac. Nezabudnite podporovať, sledovať môžete na facebooku a vo vysielaní stanice Eurosport.

Kalendár svetového pohára FIA WTCR 2018:

08. 4. | Maroko, Circuit Mouley El Hassan
29. 4. | Maďarsko, Hungaroring
12. 5. | Nemecko, Nürburgring Nordschleife
21. 5. | Holandsko, Circuit Zandvoort
24. 6. | Portugalsko, Vila Real
14. 7. | Slovensko, Slovakia Ring
30. 9. | Čína, Ningbo International Circuit
07. 10. | Čína, Wuhan International Circuit
28. 10. | Japonsko, Suzuka Circuit
18. 11. | Macau, Guia Circuit

Fotografie zo sezóny 2018: https://goo.gl/9KhtbJ
Facebook stránka: https://www.facebook.com/matohomola/
Youtube: http://bit.ly/YouTube_MH70
Instagram: https://www.instagram.com/matohomola/

Hyundai
Homola sro
Kart One
Molip
Funtoro
PPA
SR
Senec
Automagaizin
Fun Radio
Auto Sport Foto