Nedeľné preteky WTCR na okruhu Hungaroring a Maťo Homola

Slovenskému automobilovému pretekárovi nevyšiel pretekársky víkend seriálu FIA WTCR tak, ako by si predstavoval. Po nevydarenej sobote a 20. mieste v prvých pretekoch prišlo sklamanie aj v nedeľnej kvalifikácii. Tretie preteky víkendu však priniesli aspoň malé zadosťučinenie.

70 HOMOLA Mato (SVK), DG Sport Competition, PEUGEOT 308TCR, action during the 2018 FIA WTCR World Touring Car cup, Race of Hungary at hungaroring, Budapest from april 27 to 29 - Photo Thomas Fenetre / DPPI

Kvalifikácia sa odohrávala čisto v réžii automobilov značky Hyundai a Honda. Maťo Homola, ako aj jeho tímový kolega sa pohybovali na konci druhej desiatky a na začiatku tretej. Strata viac ako 2,5 s je pri pretekoch cestovných vozidiel viac ako nedosiahnuteľná. Konečný výsledok kvalifikácie znamenal pre Maťa 21. miesto na štarte do druhých pretekov víkendu. “Môžem povedať, že je to pre mňa viac ako šok. V Marakéši som videl, že nestíhame na prvých, ale pripisoval som to špecifickému mestskému okruhu a povrchu. No na tomto okruhu je naša strata ešte ďaleko väčšia,” konštatoval po kvalifikácii Maťo.

HOMOLA Mato (SVK), DG Sport Competition, PEUGEOT 308TCR, stand pit lane during the 2018 FIA WTCR World Touring Car cup, Race of Hungary at hungaroring, Budapest from april 27 to 29 - Photo Gregory Lenormand / DPPI

Po vydarenom štarte, kedy Maťo získal niekoľko pozícii a nespoliehal sa na elektronických asistentov štartu, ale na svoje nohy, musel po 2 kolách do boxov. “Po štarte bola veľká mela a dostal som niekoľko rán. To poškodilo natoľko moju geometriu, že auto bolo neovládateľné a takmer som nevedel prejsť zákrutu.” V boxoch mechanici dokázali dať auto dohromady a Maťo mohol opäť vyštartovať do pretekov, ani nie tak pre výsledok, ale pre kontrolu, či je auto v poriadku a bude môcť pokračovať v tretích pretekoch víkendu, ktoré boli naplánované v zápätí.

HOMOLA Mato (SVK), DG Sport Competition, PEUGEOT 308TCR, portrait during the 2018 FIA WTCR World Touring Car Tests at Barcelone, Spain, March 28 to 29 - Photo Paulo Maria / DPPI

Štart ostatných pretekov víkendu Maťovi opäť vyšiel a už v treťom kole sa pohyboval na 16. priečke, nielen vďaka predbehnutiu niekoľkých jazdcov, ale aj kvôli početným kontaktom, po ktorých viacero pretekárov preteky nedokončilo a museli odstúpiť. V 7. kole sa nad Hungaroringom objavil dážď a preteky boli zastavené. Počas prerušenia však prestalo pršať a žiadny z jazdcov neodštartoval do pretekov na mokrých pneumatikách. Preteky boli neskôr odštartované za neutralizačným vozidlom. Maťovi sa až do cieľa podarilo udržať 16. miesto.

HOMOLA Mato (SVK), DG Sport Competition, PEUGEOT 308TCR, portrait during the 2018 FIA WTCR World Touring Car cup Race of Morocco at Marrakech, from April 7 to 8 - Photo Francois Flamand / DPPI

“Bolo to náročné, ale je to aspoň trocha zadosťučinenie. Napriek všetkému nám stále chýbajú takmer 2 sekundy. Verím, že dokážeme zanalyzovať údaje, niekde nájsť aspoň malé zrýchlenie, ale hlavne, že sa prehodnotí BOP. Jednoducho sme počas týchto dvoch pretekárskych víkendov nemali ani na prvú desiatku,” uzavrel celý víkend Maťo Homola.

Bilancia celého víkendu je 20. a 16. miesto. Je evidentné, že auto je stále v procese vývoja. Veríme, že belgický tím DG Sport Competition a Peugeot Sport spravia všetko preto, aby dokázali auto zrýchliť. Držte palce, najbližšie sa jediný slovenský pretekár, ktorý jazdí svetový pohár WTCR, predstaví na legendárnom okruhu Nurburgring – Nordschleife 10.-12. mája.

Kalendár svetového pohára FIA WTCR 2018:

08. 4. | Maroko, Circuit Mouley El Hassan
29. 4. | Maďarsko, Hungaroring
12. 5. | Nemecko, Nürburgring Nordschleife
21. 5. | Holandsko, Circuit Zandvoort
24. 6. | Portugalsko, Vila Real
05. 8. | Argentína, Autódromo Termas de Río Hondo,
30. 9. | Čína, Ningbo International Circuit
07. 10. | Čína, Wuhan International Circuit
28. 10. | Japonsko, Suzuka Circuit
18. 11. | Macau, Guia Circuit

Fotografie zo sezóny 2018: https://goo.gl/9KhtbJ
Facebook stránka: https://www.facebook.com/matohomola/
Youtube: http://bit.ly/YouTube_MH70
Instagram: https://www.instagram.com/matohomola/

Hyundai
Homola sro
Kart One
Molip
Funtoro
PPA
SR
Senec
Automagaizin
Fun Radio
Auto Sport Foto