Smolný deň v Marakéši pre Maťa Homolu

Sezóna FIA WTCR odštartovala dnešným prvým pretekárskym dňom víkendu v Marakéši. Mladý slovenský pretekár však preteky po viacnásobných kontaktoch nedokončil. Zajtra na neho čakajú ďalšie dvoje preteky, sezóna sa ešte len štartuje.

HOMOLA Mato (SVK), DG Sport Competition, PEUGEOT 308TCR, portrait during the 2018 FIA WTCR World Touring Car cup Race of Morocco at Marrakech, from April 7 to 8 - Photo Francois Flamand / DPPI

Marakéš, Maroko, Afrika. Tieto tri slová dávali nádej na slnečný víkend, no sobotné prebudenie ukázalo opačnú tvár. 11 stupňov a dážď poznačili obidva voľné tréningy. Všetky prípravy, ktoré počítali so slnečným a teplým počasím bolo potrebné zmeniť a z dvoch tréningov sa tak stalo hľadanie toho správneho nastavenia.

70 HOMOLA Mato (SVK), DG Sport Competition, PEUGEOT 308TCR, action during the 2018 FIA WTCR World Touring Car Cup Race of Morocco at Marrakech, from April 7 to 8th - Photo Paulo Maria / DPPI

V prvom tréningu bolo potrebné šetriť gumy pre prípad, že by bolo nutné do kvalifikácie štartovať na mokrých pneumatikách. Maťo tak vyštartoval na trať len do polovice tréningu. Do druhého už šiel naplno a jeho časy sľubovali dobrú pretekovú rýchlosť. „V mojom rýchlom kole som, žiaľ, musel v treťom sektore spomaliť, vďaka čomu som stratil zhruba sekundu, podľa porovnaní medzičasov,“ povedal po tréningu Maťo a dodal: „Výsledný čas by bol lepší a stačil by na umiestnenie v prvej osmičke, no na keby sa preteky nejazdia.“ Takto skončil mladý slovenský pretekár po druhom tréningu s časom 1:33,367 až na 18. mieste.

Happy Hour during the 2018 FIA WTCR World Touring Car Cup Race of Morocco at Marrakech, from April 7 to 8th - Photo Paulo Maria / DPPI

Povrch mestského okruhu prináša mnohé zradné miesta, často sa meniace rôzne druhy asfaltu a v neposlednom rade žiadny priestor na chybu s minimálnymi výbehovými zónami. Do kvalifikácie jazdci štartovali už na suchých pneumatikách, keďže nad okruhom Circuit Moulay El Hassan vyšlo slnko a vysušilo trať.

70 HOMOLA Mato (SVK), DG Sport Competition, PEUGEOT 308TCR, action during the 2018 FIA WTCR World Touring Car Cup Race of Morocco at Marrakech, from April 7 to 8th - Photo Paulo Maria / DPPI

Maťo počas celej kvalifikácie bojoval s výraznou nedotáčavosťou svojho Peugeotu 308 TCR a niekoľkokrát zašiel do boxov na zmenu nastavení. „Nie som úplne spokojný s tým, ako auto funguje. Pred pretekmi máme trochu času aby sme úplne prekopali celé nastavenie. Verím, že to bude fungovať,“ povedal po kvalifikácii Maťo. Ešte v 9. kole sa mu podarilo zajazdiť dobrý, celkovo 7. čas, no s postupom času dokázali ostatní pretekári zrýchľovať. Nakoniec z toho bolo 19. miesto na štarte so stratou 1,673 s na najrýchlejšieho, minuloročného víťaza WTCC Theda Björka.

HOMOLA Mato (SVK), DG Sport Competition, PEUGEOT 308TCR, portrait during the 2018 FIA WTCR World Touring Car Tests at Barcelone, Spain, March 28 to 29 - Photo Francois Flamand / DPPI.

Hneď v prvej zákrute pretekov však došlo k niekoľkým hromadným kolíziám, pri ktorej sa žiaľ aj Maťo dostal medzi dve autá, čo výrazne poškodilo jeho auto a po troch kolách za safety carom boli preteky prerušené. Tímoví mechanici sa snažili narýchlo dať auto dohromady, no riadenie bolo výrazne poškodené a preto sa náš pretekár po reštarte rozhodol zamieriť do boxov. V každom kole výrazne strácal a s autom nebolo možné ďalej pokračovať. „Je to veľká škoda, snažil som sa prekľučkovať pomedzi autá, no žiaľ, trafili ma hneď dve. Nedá sa na niekoho hádzať vina, na mestských okruhoch to tak býva, miesta tam veľa nie je. Zajtra je nový deň, nová kvalifikácia a dvoje preteky. Spravím všetko pre to, aby som si z Marakéšu odniesol čo najviac bodov,“ povedal po smolnom dni Maťo Homola.

 

Program FIA WTCR AFRIQUIA RACE OF MOROCCO
Nedeľa:
11:30 – 12:00 Qualifying 1 (live Eurosport 2)
12:05 – 12:20 Qualifying 2 (live Eurosport 2)
12:30 Qualifying 3 (live Eurosport 2)
17:45 – 18:15 Race 2 (18 kôl, live Eurosport)
19:10 – 19:45 Race 3 (21 kôl, live Eurosport)
Časy sú uvedené v CET.

Kalendár svetového pohára FIA WTCR 2018:

08. 4. | Maroko, Circuit Mouley El Hassan
29. 4. | Maďarsko, Hungaroring
12. 5. | Nemecko, Nürburgring Nordschleife
21. 5. | Holandsko, Circuit Zandvoort
24. 6. | Portugalsko, Vila Real
05. 8. | Argentína, Autódromo Termas de Río Hondo,
30. 9. | Čína, Ningbo International Circuit
07. 10. | Čína, Wuhan International Circuit
28. 10. | Japonsko, Suzuka Circuit
18. 11. | Macau, Guia Circuit

Fotografie zo sezóny 2018: https://goo.gl/9KhtbJ
Facebook stránka: https://www.facebook.com/matohomola/
Youtube: http://bit.ly/YouTube_MH70
Instagram: https://www.instagram.com/matohomola/

Hyundai
Homola sro
Kart One
Molip
Funtoro
PPA
SR
Senec
Automagaizin
Fun Radio
Auto Sport Foto