Maťo Homola obsadil na FIA Motorsport Games 2019 Rome druhé miesto v prvých pretekoch!

Maťo Homola odštartoval FIA Motorsport Games 2019 Rome, ktoré môžeme nazvať majstrovstvami sveta, či olympijskými hrami v motoršporte, najlepším spôsobom. Presvedčivé výsledky vo voľných tréningoch, či kvalifikácií a nakoniec 2. miesto v prvých pretekoch víkendu.

Poďme však po poriadku. Tak, ako sa veľkých športových podujatiach, akými sú majstrovstvá sveta, či olympiáda, ani tu nechýbal otvárací ceremoniál, ktorý začal najprv výnimočnou prehliadkou pretekárskych vozidiel v uliciach Ríma a vyvrcholil na starobylom štadióne Circus Maximus, kde kedysi prebiehali preteky konských záprahov. 48 krajín sa predstavilo v divácky atraktívnom programe, ktorý bol poznamenaný len nepriaznivým počasím.

Piatok už patril jazdeniu a dvom voľným tréningom. Maťo Homola sa predstavil v tom najlepšom možnom svetle, keď v prvom tréningu zajazdil tretí najrýchlejší čas a v tom druhom sa nenašiel nikto, kto by okruh vo Vallelunge dokázal prejsť rýchlejšie.

Dnes ráno bola na programe prvá kvalifikácia, no bola poznamenaná celonočným dažďom a voľba nastavenia a pneumatík bola kľúčová. Hoci dokázal byť Maťo veľmi rýchly, na prvú priečku to nestačilo. Tento rok jazdil v podstate po prvýkrát na skutočne mokrej trati, auto tímu BRC Racing Team v rukách až tak nemá, a hoci sa jedná o rovnaký model, oproti Hyundai i30 N TCR, ktorý jazdil počas sezóny TCR Europe je tam niekoľko rozdielov, ako sú napr. brzdy, či pruženie.

„Nejdem sa vyhovárať, ale skutočne toho za volantom Hyundai i30 N TCR na vode najazdené veľa nemám. Auto mi však výborne sedí a podarilo sa mi nájsť tú správnu stopu. Tento víkend je však naše auto jednoznačne najťažšie, čo sa určite podpisuje na jeho rýchlosti. Napriek tomu som však odjazdil dve dobré kvalifikácie, ale viem, že dokážem byť lepší,“ vyjadril sa po kvalifikáciách Maťo Homola.

V tej druhej obsadil konečné štvrté miesto, z ktorého bude štartovať do druhých pretekov, ktoré sú na programe zajtra o 13:20.

Prvé preteky víkendu štartoval mladý slovenský pretekár nakoniec z prvého radu a druhého miesta, keďže Nemec Engstler, víťaz kvalifikácie, musel odstúpiť pre poruchu motora a jeho následnú výmenu. Pred Maťom bol len Rus Gavrilov, jazdiaci s Audi, ktoré má veľmi výhodne nastavené BoP, je o 70 kg ľahšie ako Maťove auto, dokonca má nižšiu svetlú výšku. „Išiel som naozaj „na krv“ a tlačil som čo to dalo. Keďže však mám v aute akoby ďalšieho spolujazdca v podobe 70 kg železa, jednoducho som na tempo Gavrilova nestačil. Dnes ešte popracujeme na nastaveniach, veď zajtra je ďalší deň, ďalšie preteky, ktoré sa pôjdu na 95 % na mokrej trati, čo by mohlo výrazne zamiešať karty. Idem zo štvrtého miesta a mám o čo bojovať!“, povedal po pretekoch Maťo, pilot najrýchlejšieho Hyundai i30 N TCR dnes.

Celkový víťaz Touring Car Cup na FIA Motorsport Games 2019 Rome bude vyhlásený až po druhých pretekoch, keď budú sčítané body.

Všetko dianie na FIA Motorsport Games môžete sledovať na webe https://www.fiamotorsportgames.com/watch-live, alebo na facebooku www.facebook.com/fiamotorsportgames.

Tie najdôležitejšie udalosti a pretekársky život Maťa Homolu môžete sledovať tiež na Maťových sociálnych sieťach – Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Program pretekov:
Nedeľa, 3.11.2019
13:20 – 13:55 Race 2 (30 min + 1 kolo)

FTP portál s bezplatným obsahom TV highlightov z každého vysielania kvalifikácii a pretekov: