Maťo Homola na pódiu počas záverečného víkendu sezóny TCR Europe 2020

Tretie tretie miesto počas sezóny dokázal vyjazdiť slovenský automobilový reprezentant v predposledných pretekoch sezóny európskeho šampionátu cestovných vozidiel TCR Europe 2020, v tých úplne posledných skončil na 12. mieste. Celkovo sa Maťo Homola umiestnil na 7. mieste v celkovom hodnotení sezóny.

Bol to náročný víkend, počasie si opäť zahralo s jazdcami lotériu. Poďme však pekne po poriadku. Piatok bol nabitý programom, na pretekárov čakali dva voľné tréningy a k tomu hneď aj kvalifikácia. Maťo odštartoval prvé jazdy výborne, v prvej kvalifikácii zajazdil tretí najrýchlejší čas a ukázal, že na „old school“ trati v Jarame s ním treba počítať. V druhom voľnom tréningu bol takmer rovnako rýchly a zajazdil štvrtý najrýchlejší čas.

Následne prišla na rad kvalifikácia, už štandardne rozdelená do dvoch častí. V prvej sa Maťo umiestnil na treťom najrýchlejšom mieste, z ktorého hladko postúpil medzi TOP12 do druhej kvalifikácie. V nej bol Maťo štvrtý najrýchlejší (áno, rovnaké miesta ako vo voľných tréningoch), no jeden z jazdcov pred ním bol vylúčený z kvalifikácie, nakoľko jeho auto nespĺňalo váhové limity. Maťo tak získal do prvých pretekov víkendu tretie miesto. „Kvalifikácia bola super, táto trať sa mi veľmi páči, je dosť na srdce a takmer nejdete rovno. Je to výborné, mám rád podobné okruhy,“ povedal po kvalifikácii Maťo Homola.

Prvé aj druhé preteky boli na programe dnes. Do tých prvých mal Maťo dobrý štart a svoje tretie miesto si po malom súboji v prvých dvoch zákrutách udržal. V pretekoch bol viacero kontaktov a boli poznamenané dvomi výjazdmi neutralizačného vozidla. Maťo mal výbornú rýchlosť a bezpečne si kontroloval svoju pozíciu až do konca pretekov. „Som neskutočne šťastný za moje tretie pódium v tejto sezóne, auto fungovalo výborne a opäť som dojazdil preteky ako najrýchlejší Hyundai,“ povedal po prvých pretekoch Maťo.

Druhé preteky mali svoj štart tesne po silnom daždi, čo opäť ovplyvnilo výrazne štartové pole. Maťo zariskoval a ako jeden z mála obul na celé auto suché pneumatiky. „Veril som, že trať dokáže obschnúť o niečo rýchlejšie, ale žiaľ, nevyšlo to,“ hovorí slovenský pretekár a dodáva: „Som rád za tento risk, lebo to na konci začalo fungovať, škoda že sme nemali pár kolečiek navyše. Na začiatku som stratil niekoľko miest a na dosť mokrej trati sa ťažko získavali späť.“ Maťo štartoval z ôsmeho miesta, zo začiatku sa prepadol až na 15. a následne sa vypracoval späť na 12. miesto, keď trať začala obsychať a pneumatiky začali fungovať. Po pretekoch bolo ešte udelených niekoľko penalizácii, čo Maťa posunulo na 11. miesto.

V celkovom hodnotení sezóny skončil slovenský reprezentant na 7. mieste, s 204 bodmi.

„Sezóna je za mnou. Áno, chcel som byť vyššie, nie je dôležité zakaždým vyhrať, ale je potrebné byť konzistentný. Dôkazom je Bennani, ktorý nevyhral ani jedny preteky tento rok, no podarilo sa mu vyhrať sezónu. Nebyť dvoch pokazených víkendov, kedy ma z trate odpálili a ja som sa doslova len prizeral, tak som v celkovom hodnotení výrazne vyššie. Ale poznáte to, keby bolo keby. Na to motoršport nefunguje. Som vďačný, že sme mohli aj za takýchto podmienok počas koronakrízy pretekať a ja ďakujem za podporu celému tímu BRC Racing Team, mojim sponzorom a v neposlednom rade celej rodine,“ uzatvára Maťo Homola sezónu.

Kalendár TCR Europe 2020:
21. – 23. august PAUL RICARD (Francúzsko)
11. – 13. september ZOLDER (Belgicko)
25. – 27. september MONZA (Taliansko)
09. – 11. október BARCELONA (Španielsko)
22. – 24. október SPA-FRANCORCHAMPS (Belgicko)
06. – 08. november JARAMA (Španielsko)

Fotografie pretekárskeho auta: https://drive.google.com/open?id=1RrbU_x4cIhGWmsI6axtgWhE_qS1ptQ3I
Fotografie sezóna 2020 TCR Europe: http://bit.ly/homola_2020
Facebook: https://www.facebook.com/matohomola/
Youtube: http://bit.ly/YouTube_MH70
Instagram: https://www.instagram.com
Twitch: www.twitch.com/matohomola

Hyundai
Omv
Homola sro
Molip
Ims
Senec
Automagaizin
Auto Sport Foto
Bratislavský samosprávny kraj