Maťo Homola preteká aj počas pandémie koronavírusu

Slovenský automobilový pretekár a reprezentant, Maťo Homola, kvôli aktuálnej situácií ešte neodhalil svoje plány na tento rok, avšak fanúšikovia ho môžu vídavať na pretekárskych tratiach, aj keď iba tých virtuálnych.

Poctivá príprava automobilového pretekára, Maťa Homolu sa mimo fyzickej a psychickej prípravy odohráva aj za pomoci pretekárskeho simulátora, na ktorom si každodenne cibrí svoje pretekárske zručnosti. A že to nie je len obyčajné jazdenie za monitorom počítača potvrdzujú aj aktuálne šampionáty, v ktorých sa Maťo aktívne zúčastňuje.

Veľkou novinkou pre fanúšikov je Maťova účasť v oficiálnom virtuálnom šampionáte Svetového pohára FIA WTCR (ktorého sa Maťo v roku 2018 zúčastnil a vyhral aj preteky v Portugalsku). Ten pozostáva zo 4 pretekárskych podujatí na 4 tratiach, ktorých sa okrem reálnych pretekárov FIA WTCR, môže zúčastniť každý fanúšik automobilových pretekov z celého sveta, ktorý má k dispozícii počítač, internet, volant a pedále. Naskytá sa tak jedinečná príležitosť, zmerať si sily s reálnymi „svetovými“ pretekármi, s takými menami ako sú: Maťo Homola, Norbert Michelisz (majster sveta 2019), Esteban Guerrieri, Nestor Girolami, Yann Ehrlacher, Tiago Monteiro, Kevin Ceccon, Mikel Azcona, Luca Engstler, Niels Langeveld, Attila Tassi.

Na to aby však záujemca dostal šancu pretekať s reálnymi pretekármi, musí ale splniť niekoľko podmienok. V prvom rade je potrebná pred kvalifikácia, z ktorej postúpi iba TOP 20 najrýchlejších jazdcov „amatérskych“ pretekárov do priameho súboja s reálnymi pretekármi z FIA WTCR. Treba ešte podotknúť, že predkvalifikácie na prvé preteky na okruhu Hungaroring sa zúčastnilo viac ako 5000 „amatérskych“ jazdcov z celého sveta. Všetci, ktorí sa umiestnia od 21.miesta pretekajú už iba medzi sebou na ďalších troch serveroch usporiadateľa, aj keď v inej konkurencii. Preteky je možné sledovať na webe, Facebooku a YouTube usporiadateľa, teda FIA WTCR, ktoré majú obrovský svetový dosah, a aj preto bol o tieto prvé dvojpreteky na Hungaroringu taký mimoriadny záujem. Netreba preto ani zdôrazňovať, že predkvalifikácie sa zúčastnili asi všetci najlepší svetový sim pretekári, ktorí sú za volantom virtuálneho pretekárskeho auta samozrejme rýchlejší ako reálny pretekári WTCR. Nejeden z nich má najazdených viac ako 220 000 km za volantom sim pretekárskeho auta.

Spomínané prvé preteky sa odohrávali na okruhu Hungaroring v pondelok 6.4 a Maťo sa opäť posadil do svojho virtuálneho auta, Hyundai i30 N TCR. V kvalifikácií obsadil vynikajúce 19. miesto, z 30 pretekárov, s odstupom menej ako 5 desatín na víťaza kvalifikácie, keď porazil všetkých reálnych jazdcov WTCR a aj dvoch “simracerov”. Pred ďalším reálnym pretekárom WTCR, Mikelom Azconom, mal komfortný náskok až 0,7 s. Prvé preteky poznamenali viaceré havárie v prvom kole, ktorým sa Maťo ako-tak vyhol, avšak prepadol sa za Kevina Ceccona (reálneho jazdca FIA WTCR), ktorého predbehol o pár kôl neskôr. Následne pri dobiehaní “simracerov” sa utvorila 10-členná skupinka, na konci ktorej bol Maťo a udržiaval krok s najlepšími simulátorovými jazdcami sveta WTCR. Nakoniec Maťo dokončil prvé preteky v závese tejto skupinke na peknom 18. mieste. Treba podotknúť, že ďalší reálny jazdec FIA WTCR, Esteban Guerrieri, skončil za Maťom s veľkým odstupom 6 sekúnd.

Druhé preteky, do ktorých Maťo štartoval z 18. miesta, opäť najlepší z pretekárov WTCR, sa niesli viac v znamení „destruction derby“. Maťo hneď v prvej zákrute dostal veľké rany od jazdcov WTCR a prepadol sa až na 28.miesto. Napriek tomu to nevzdal a vydal sa na stíhaciu jazdu. Ako sa dostával naspäť dopredu a predbiehal jazdcov WTCR pred sebou, Attila Tassi ho o pár kôl neskôr otočil a Maťo bol tak tentokrát úplne posledný. Od tohto momentu prišli Maťove veľké chvíle, kde musel čistou jazdou dokázať, že kvalifikácia nebola iba náhoda. A podarilo sa, postupne sa dostal skoro cez celé pole jazdcov WTCR a aj dvoch „sim“ jazdcov, a v cieli bol klasifikovaný na výbornom 19.mieste a na 2. mieste medzi reálnymi pretekármi.

Stal sa tak najúspešnejším pretekárom medzi reálnymi pretekármi FIA WTCR.

Zaujimavé bolo sledovať počínanie realnych jazdcov WTCR na virtuálnej trati. Jazdili totiž ďaleko agresívnejšie a spôsobili oveľa viac nehôd ako sim pretekári. Spravali sa tak ako by v reálnej situácii určite nejazdili, nakoľko by nasledoval minimálne trest od športových komisárov, resp. poškodenie reálneho pretekárskeho vozidla alebo vypadnutie.
Ďalšie preteky sa budú konať na Maťovej domácej pôde, na okruhu Slovakia Ring, už 20. apríla.

Kalendár FIA WTCR eSports 2020:

  • 06. 04. Hungaroring (HUN)
  • 20. 04. Slovakia Ring (SVK)
  • 04. 05. Ningbo International Speedpark (CHN)
  • 18. 05. Sepang International Circuit (MYS)

TCR Europe Sim Racing
Promotér TCR Europe taktiež nezaháľa a od začiatku mája štartuje TCR Europe Sim Racing šampionát, ktorý bude výhradne pre reálnych jazdcov zo seriálu TCR Europe. Detailné informácie tohto virtuálneho šampionátu ešte stále ostávaju v tajnosti, ale môžeme potrvdiť, že ani Maťo Homola v tomto sim seriáli chýbať nebude. Tak ako v seriáli eSport WTCR aj tu bude štartovať na vozidle Hyundai i30 N TCR.

A aby toho nebolo málo, Maťo sa plánuje zúčastniť aj viacerých iných šampionátov, ako napríklad novovzniknuté oficiálne Majstrovstvá Slovenska v e-športe pod patronátom SAMŠ-u (Slovenská Asociácia Motoristického Športu) a virtuálnej pretekárskej ligy OnlineRacing.eu. Je to veľký míľnik v slovenskom simracingu, keďže víťaz šampionátu získa titul Majster Slovenska. Avšak pre stret termínov s FIA WTCR eSports, Maťo pravdepodobne nebude môcť odjazdiť celý tento seriál. Mimo týchto pretekov sa Maťo aktívne zúčastňuje pretekov na platforme iRacing, kde jazdí vytrvalostné preteky s partiou ľudí okolo reklamného partnera SimRace.

Najväčšími vytrvalostnými pretekmi v blízkej dobe budú sim preteky 24 hodín Nurburgring,  na slávnej a mimoriadne ťažkej, viac ako 20 km dlhej trati Nordschleife, ktoré sa uskutočnia už 25. – 26. 04. 2020.

Všetky vyššie spomínané preteky Maťo vysiela zo svojej obývačky a ponúka priamu a živú interakciu s fanúšikmi. Viacerí z vás ste určite pozerali priame prenosy a naživo komentované preteky, kde Maťo opisuje každý moment.

„Live stream“ môžete sledovať na Facebook stránke Maťo Homola, alebo po novom, aj na jeho Twitch účte “matohomola” (www.twitch.com/matohomola).

Tie najdôležitejšie udalosti a pretekársky život Maťa Homolu môžete sledovať tiež na Maťových sociálnych sieťach – Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Fotografie sezóna 2019 TCR Europe: https://goo.gl/Rjm5VV
Facebook: https://www.facebook.com/matohomola/
Youtube: http://bit.ly/YouTube_MH70
Instagram: https://www.instagram.com
Twitch: www.twitch.com/matohomola

Hyundai
Omv
Homola sro
Molip
Ims
Senec
Automagaizin
Auto Sport Foto
Bratislavský samosprávny kraj