Rok 2019 očami Maťa Homolu – nezáleží na tom, koľko rán dostaneš, ale koľko ich unesieš…

Sezóna 2019 bola skutočne dramatická. Predchádzalo jej veľa zmien, ktoré boli hlavne pozitívne, ale v konečnom dôsledku prišli aj zakopnutia. Dôležité je však nikdy nezvesiť hlavu a keď človek bojuje, bude odmenený. Sezóna, ktorá mala byť víťazná dopadla pre mladého slovenského pretekára inak. Seriál TCR Europe zakončil na 8. mieste, hoci vie, že mal na podstatne lepšie umiestnenie. Maťo sa však rozhodol ísť reprezentovať Slovensko na majstrovstvá svete v motoršporte, FIA Motorsport Games 2019 Rome, odkiaľ priniesol na Slovensko bronzovú medailu! Výborná záplata na niektoré sklamania zo sezóny 2019.

Pred začiatkom sezóny mal Maťo veľké vízie, ktoré mal pomôcť naplniť nový pretekársky tím, nové auto, či staronový inžinier. Niektoré z týchto vecí, žiaľ, nevyšli tak, ako si predstavoval. Najmä po uzatvorenej dohode s tímom, že si Maťo môže priviesť svojho inžiniera, s ktorým má historickú a výbornú spoluprácu, Jara Krajčiho. Maťov pretekársky tím, hoci toto najprv prisľúbil, svoju časť dohody nedodržal a tak Maťo musel využívať služby zdieľaného inžiniera, ktorý sa venoval všetkým piatim jazdcom.

„Je pravda, že toto ma dosť sklamalo, s Jarom mám len tie najlepšie skúsenosti a viem, že ma pozná a dokáže auto naladiť presne tak, ako to potrebujem. Nevyšlo to a ja som sa musel začať prispôsobovať veciam, ktoré predo mňa postavil tím. Z tohto pohľadu je to aj škola do života, no myslím, že to nebolo to najlepšie riešenie,“ podotkol Maťo Homola.

Napriek tomu však Maťo dokázal bojovať a so špičkovým vozidlom Hyundai i30 N TCR zvíťazil hneď v prvých pretekoch sezóny na maďarskom okruhu Hungaroring. Hneď v ďalších pretekoch, ktoré sa odohrali v Nemecku na okruhu Hockenheim ring však odišiel bez bodu, po mnohých kontaktoch a ani jedny preteky nedokončil. Tretí pretekársky víkend sa konal na Maťovom obľúbenom okruhu v belgickom Spa, kde si poriadne napravil chuť a v druhých pretekoch obsadil druhé miesto.

Maťova dravosť sa ukázala aj v dramatických pretekoch na Red Bull ringu, kde v náročných podmienkach vlhkej trate v kombinácii so „suchými“ pneumatikami dokázal prejsť štartovým poľom a z 11. miesta na štarte skončil preteky na 6. mieste.

Čiastočné bodové suchoty sa konali v Oscherslebene v Nemecku, kde síce skončil v prvých pretekoch šiesty, no druhé po kontakte s ďalším pretekárom a následnej poruche vozidla nedokončil. Barcelona bola pre Maťa takmer bez bodov, kedy sa mu nepodarilo zajazdiť uspokojivý výsledok a štartoval až v tretej desiatke štartového poľa a hoci bojoval ako sa dalo, z oboch pretekov si odniesol len 5 bodov za 13. miesto, kam sa dopracoval po štarte z 25. priečky.

Pretekársky záver sezóny TCR Europe sa odohral v Taliansku, na krásnom okruhu Monza. Maťo v prvých pretekoch ukázal parádne srdce a bojovnosť, keď odštartoval zo 17. miesta a preteky dokončil na 5. priečke, čo bol skutočne heroický výkon. V druhých pretekoch mu chýbalo viac šťastia a kontakty, ktorým sa vyhol v predošlej jazde sa mu už nevyhli a cieľovú čiaru preťal na 14. priečke. Celkovo tak s bodovým ziskom 194 bodov obsadil 8. priečku v seriáli TCR Europe.

„Raz si hore, raz si dole. Mal som špičkové auto, mal som výborných mechanikov, občas chýbalo trocha šťastia a občas som mal pocit, že by sa niektoré veci na aute dali spraviť inak, možno lepšie. Samozrejme, aby som sa len nevyhováral, aj ja som spravil počas sezóny niekoľko chýb, z ktorých som sa poučil. Verím, že som mal na viac, ako je 8. priečka v sezóne, preto spravíme do tej ďalšej nejaké zmeny,“ priblížil Maťo Homola.

Maťo však nezavesil prilbu na klinec, ale čakalo ho ešte vyvrcholenie sezóny v podobe FIA Motorsport Games 2019 Rome, ktoré môžeme nazvať majstrovstvami sveta, či olympijskými hrami v motoršporte.

Tento jedinečný počin nemá vo svete obdobu a nielen pre jazdcov, ale aj pre fanúšikov je to historická udalosť. Súťaže prebiehali vo viacerých kategóriách – GT Cup, Touring Car Cup, Formula 4 Cup, Drifting Cup, Karting Slalom Cup, Digital Cup. A Slovensko malo svoje želiezko v ohni! Maťo Homola v kategórii Touring Car Cup jazdil za volantom Hyundai i30 N TCR talianskeho tímu BRC Racing Team, ktorý pripravuje aj 4 vozidlá v seriáli FIA WTCR. Slovenská výprava však mala viacero členov, v motokárovým slalome obsadili výborné 11.miesto spomedzi 28 štartujúcich krajín. Dvojica Barbora Bauerová – Michal Vilim, v Digital Cupe to bol Dávid Nemček a v Drifting Cupe János Onódi.

Po jednom druhom a jednom piatom mieste obsadil Maťo Homola fantastické tretie miesto a na Slovensko priviezol historický bronz z takto významného podujatia.

Diváci na historicky prvom výnimočnom podujatí FIA Motorsport Games 2019 Rome videli pódium zložené z ruského, belgického a slovenského pretekára. „Je to výborný výsledok. Audiny tu doslova lietali, preto som rád, že som skončil ako najlepšie umiestnený nielen Hyundai, ale auto akejkoľvek inej značky. Boli to ťažké preteky, s trochou dažďa a vlhkou traťou,“ povedal po pretekoch Maťo a dodáva: „Veľmi ďakujem tímu za výbornú prípravu a maximálnu profesionalitu počas celého podujatia a mojim partnerom a rodine, že som tu mohol byť a som šťastný, že som na tomto evente mohol hájiť slovenské farby.“

A čo ďalšia sezóna? „Veľa vecí ešte nevieme, ale viem, že určite chcem jazdiť so značkou Hyundai, keďže je to špičkové náradie. V akom tíme to bude ešte nie je isté, ale viem, že chceme zostať v seriáli TCR Europe. Hoci by som najradšej opäť jazdil FIA WTCR, no je tam neskutočná tlačenica špičkových jazdcov a bez obrovských peňazí sa tam ťažko dostanem.“, uzatvára Maťo Homola.

Tie najdôležitejšie udalosti a pretekársky život Maťa Homolu môžete sledovať tiež na Maťových sociálnych sieťach – Facebooku, Instagrame a Twitteri.

FTP portál s bezplatným obsahom TV highlightov z každého vysielania kvalifikácii a pretekov FIA Motorsport Games 2019 Rome